E-Devlet 4C Evrak Takibi

Tüm çalışanların hayali iyi koşullarda yaşamak ve ardından emekliye ayrılmaktır. Emekli olmak isteyenler gereken şartları yerine getirdikten sonra emeklilik için başvuruda bulunabiliyor. Bu işlemlerin yapılmasının ardından vatandaşlar sürecin tamamlanmasını beklemeye başlıyor. İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin ardından bugün gelinen noktada vatandaşlar bu tür işlemleri internet üzerinden gerçekleştirebiliyor. 2008’den bu yana hayatımızda olan ve sürekli yeni işlemlerle kapsamı genişleyen e-Devlet 4C Evrak Takibi işlemlerinin yapılmasına olanak veriyor. Böylece yurttaşlar emeklilikleri konusunda yaşanan gelişmelerden kısa sürede haberdar olabiliyor. Bu makalemizde 4C Evrak Takibi nasıl yapılır konusuna değindik. İşte e-Devlet 4C Evrak Takibi detayları…

E-DEVLET 4C EVRAK TAKİBİ

Öncelikle adres çubuğuna “www.turkiye.gov.tr” yazarak e-Devlet sistemine gidin. Ardından ekranın sağ üst köşesindeki “Sisteme Giriş” butonuna tıklayın ve açılan ekranda istenilen yerlere, T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin. Böylece sisteme girişinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Giriş için ayrıca; mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Sisteme kullanıcı girişinizi yaptıktan sonra “e-Hizmetler” veya “Arama” kısmından “4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi” işlemini bulun. Bu işlem Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri arasında yer almaktadır. İşleme tıkladığınızda emeklilik sürecine dair ayrıntılarını görebilirsiniz.

4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi için TIKLAYIN

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Sizler e-Devlet’e giriş yapabilmek için sistemde yer alan giriş yollarından birini kullanabilirsiniz. Bunlar e-Devlet şifresi ile giriş, mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş, T.C. Kimlik Kartı ile giriş ve internet bankacılığı ile giriştir. e-Devlet’e giriş için en fazla tercih edilen yöntem e-Devlet şifresi ile giriştir. e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

e-Devlet Kapısı kayıtlı kullanıcısıysanız ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra “Profilim” alanında bulunan iletişim bilgileri kısmına cep telefonunuzu kaydettiyseniz ya da cep telefonunuzu veya hem cep telefonunuzu hem de e-posta adresinizi e-Devlet Kapısında doğruladıysanız şifre yenileme hizmetinden yararlanarak yeniden şifre temin edebilirsiniz. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza, yeni T.C. kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıyorsanız, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra da şifre oluşturabilirsiniz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir. e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan ücretsiz olarak temin edilebilmektedir.

4C NEDİR, HANGİ VATANDAŞLARI İFADE EDER?

4C, T.C. Emekli Sandığı’na bağlı çalışanları ifade etmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin C fıkrasında tanımlanmasından ötürü 4C olarak anılmaktadır. İlgili kanunda 4C çalışanları şöyle tarif edilmektedir:

“Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmet olduğuna Devlet Personel Dairesinin ve Maliye Bakanlığının görüşlerine dayanılarak Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kimselerdir.”