E-Devlet Plaka Borç Sorgulama

Araçların durumları ile ilgili bilgi veren araç sorgulaması, bu nedenle vatandaşlar tarafından çok tercih edilmekte ve özellikle ikinci el araç satın alacak kişiler için karar verme noktasında önemli bir rol oynamaktadır.

Araç Sorgulama İle Öğrenilecek Bilgiler

Araç sorgulama yaparak aracın modeli ve markası başta olmak üzere renk bilgileri, sahiplik belge tarihi öğrenilebilmektedir. Özelikle renk konusunda araç için farklı bilgilerin yer alması çok önemlidir. Zira araç renk değişim için belirli bir prosedür bulunmaktadır ve bun işlemlerin yapılması gerekmektedir.

Haciz Durumu Öğrenme

E-Devlet üzerinden yapacağınız araç sorgulama işlemleri ile birlikte öğrenebileceğiniz bilgiler arasında aracın herhangi bir şekilde haciz durumunun olup olmadığı da yer almaktadır. Bu haciz sorgulamasında üstelik araç üzerinde haciz koyan tüm kurumlar da detaylı bir şekilde belirtilmekte ve haciz hakkında bilgiler de edinilebilmektedir. Özellikle ikinci el araç alacak olan kişiler, bu şekilde araç sorgulama yaparak araçların durumu hakkında bilgi alması çok yararlı olacaktır. Bu noktadan hareketle E-Devlet portalı üzerinden sorgulamaya açılan araçlar sayesinde ülkemizdeki pek çok kişi mağdur olmaktan kurtularak araçlar hakkında yasal durumu öğrenerek bu bilgiler dahilinde araç alıp almamaya karar vermektedir. Bu nedenle E-Devlet üzerinden yaptığınız araç sorgulama işlemlerinde haciz durumuna da bu şekilde bakmanız çok önemlidir. Bunun yanında haciz gibi oldukça önemli olan çalıntı araç bilgisi de aynı sayfa üzerinden öğrenilmektedir. Çalıntı mı başlığı altında verilen araç bilgisi sayesinde aracın biri tarafından çalınarak satılmaya çalışıldığını da öğrenmek mümkündür. Tüm bunlar doğrultusunda E-Devlet üzerinden yapacağınız araç sorgulaması sayesinde tüm bu bilgilere ulaşarak araçlar hakkında bilgi almanız mümkündür. Bu bilgilere ulaşmak için ilk olarak E-Devlet sistemine giriş yapmanız ve ardından Emniyet Genel Müdürlüğü menüsünde bulunan araç sorgulama bağlantısına tıklamanız yeterlidir. Bu sayede sorgulama ekranına ulaşarak sorgulamanızı yapabilirsiniz. E-Devlet, ücretsiz olarak hizmet verse de ilk olarak vatandaşların bu sisteme üye olması gerekmektedir. Üyelik işlemleri için ilk olarak PTT’den E-Devlet şifresi alınmalıdır. Bu şifre ile birlikte vatandaşlar T.C. kimlik numaralarını yazarak E-Devlet girişi sağlayabilmektedir. Tüm bu işlemler ile sadece araç sorgulaması değil, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sunulan diğer hizmetlere de ulaşarak işlem yapmanız mümkündür.

E-Devlet Plaka Borç Sorgulama İçin; TIKLAYINIZ!