E-Devlet SRC sorgulama

Türkiye uzun zamandır Avrupa Birliği’ne (AB) üye olma yolunda çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda pek çok yasal düzenleme getirilerek AB’ye uyum çalışmaları yapılıyor. Yapılan düzenlemelerden biri de SRC belgesinin zorunlu hale getirilmesi. Yük ve yolcu taşımacılığı yapacak ticari araç sürücülerinin alması gereken SRC belgesi, Mesleki Yeterlilik Belgelerinden biridir. Belge alması gerekenler, e-Devlet SRC sorgulama yaparak belgelerini kontrol edebilirler. e-Devlet SRC sorgulamadan daha sonra bahsedeceğiz ancak öncelikle SRC belgeleri hakkında merak edilenleri anlatacağız. İşte e-Devlet SRC sorgulama ve detaylar…

SRC BELGESİ NEDEN GEREKLİ?

Yük ve yolcu taşıyacak kişilerin almaları gereken SRC belgesi, mesleki yeterliliğin ifadesidir. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden “Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.

Bu arada SRC belgesini 63 yaşından gün alanlar alamaz. Bu yaştan sonra ticari araç kullanılması da yasaktır. Gerekli şartları sağlamalarına rağmen SRC belgesi bulunmaksızın ticari araç kullanan sürücüler ve araç sahipleri hakkında da kanunun öngördüğü cezai müeyyideler uygulanır. SRC belgesi olmayan sürücüye 291 TL firmaya ise 731 TL’dir.

SRC BELGELERİ NEYİ İFADE EDİYOR?

SRC1

SRC1 belgesi, uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ve yapacak olan sürücüler için alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. Bu sürücülerin en az ilkokul mezunu olup 26 yaşından gün almak gereklidir. Ayrıca B-C-E-D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir. Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı da aranmaktadır.

SRC2

SRC2 belgesi, yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler için öngörülen zorunlu bir belgedir. Hemen belirtelim ki SRC1 belgesi alan ticari araç sürücüleri SRC2 belgesini de almış sayılırlar ve ayrıca SRC belgesi almak için başvuru yapmalarına gerek yoktur. Bu sürücülerin en az ilkokul mezunu olup 26 yaşından gün almak gereklidir. Ayrıca B-C-E-D sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

SRC3

SRC3 belgesi, uluslararası eşya kargo taşımacılığı yapacak sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Belgeyi almak için en az ilkokul mezunu olmak yeterli olup 19 yaşından gün almak gereklidir. B-C-E-D ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir. Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyeti bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı SRC3 belgesi için de aranmaktadır.

SRC4

Eşya kargo taşımacılığının yurtiçinde yapılacak olması durumunda sahip olunması gereken belge SRC4 belgesidir. SRC3 belgesi alan ticari taşıt sürücüsü de SRC4 belgesi almış sayılmaktadır ve SRC3’e sahip olanlar açısından ayrıca SRC4 belgesi alma gereği yoktur. SRC4 belgesi bulunan sürücüler de kamyon, tır, pikap, panelvan ve kamyonet gibi yük taşıyan araçları kullanabilirler.

SRC5

SRC5 belgesi ise ehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Her türlü tehlikeli madde taşıyan araç sürücülerinin SRC5 belgesi alma zorunluluğu vardır. Uluslararası taşımalarda istihdam edilecek sürücülerin, uyuşturucu, silah, insan ve gümrük kaçakçılığı ile terör suçlarından dolayı hürriyet bağlayıcı ceza ile hükümlü olmamaları şartı bu belge için de aranmıştır.

SRC belgelerini almak için sürücülerin belirli bir eğitimden geçmeleri ve bu eğitimden sonra girdikleri sınavda gerekli görülen notu elde etmiş olmaları gerekmektedir. Bu durumun istisnası olarak bazı şartları taşıyan sürücüler için sınavsız SRC belgesi alma hakkı tanınmıştır. 25.02.2006 tarihinden önce en az 3 yıllık (en az 24.02.2003 başlangıç tarihli) C veya D sınıflı ehliyete sahip olanlar, SRC3 veya SRC4 belgesinden istediğini talep edebilirler. 25.02.2006 tarihinden önce en az 3 yıllık (en az 24.02.2003 başlangıç tarihli) E sınıfı ehliyete sahip olanlar, SRC1, SRC2, SRC3, SRC4 belgelerinden istediğini talep edebilirler. C,D,E sınıfı sürücü belgelerinden herhangi birisine sahip olmayanlar ise, sosyal güvenlik kurumlarından alınmış,çalıştığı işyeri, ünvanı ve sürelerinin belirtildiği yazı veya ticari taşıt kullanma belgesinden en az birini ibraz etmek zorundadırlar. Sınavsız başvuru açısından SRC belgelerinin son başvuru tarihi 31.12.2008’dir. Bu istisnalar kapsamında olmayan sürücülerin ise SRC belgelerinden herhangi birisini almak için öngörülen eğitimi aldıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı tarafından açılan sınavlara girmeleri gerekmektedir.

E-DEVLET SRC SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Öncelikle adres çubuğuna “www.turkiye.gov.tr” yazarak e-Devlet sistemine gidin. Ardından ekranın sağ üst köşesindeki “Sisteme Giriş” butonuna tıklayın ve açılan ekranda istenilen yerlere, T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girin. Böylece sisteme girişinizi gerçekleştirmiş olursunuz. Giriş için ayrıca; mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik kartı ve internet bankacılığı yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Sisteme kullanıcı girişinizi yaptıktan sonra “e-Hizmetler” veya “Arama” kısmından “Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama” işlemini bulun. Bu işlem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işlemleri arasında yer almaktadır. İşleme tıkladığınızda mesleki yeterlilik belgesi ayrıntılarını görebilirsiniz.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama için TIKLAYIN