E-Okul Okul Puanları

TEOG sınavına giren öğrenciler aldıkları puan neticesinde okul tercihleri yapmaktadırlar. Lise ile birlikte hayata farklı bir adım atacak olan öğrencilerin kendi istekleri ve hayalleri doğrultusunda kendilerine ve hayatlarına uygun bir adım atmak amacı ile yapacakları tercih konusunda titiz davranmaları gerekmektedir. Bu nedenle bu süreç içerisinde öğrencilerin velileri, okullar ile ilgili olan genel ve özel şartlara dikkat etmeli ve öğrencinin istek sırasına göre hem il hem de ilçelerde yer alan okullara ve okul türlerine ve bu okulların sahip oldukları puanlar ile birlikte bu okullarda yer alan kontenjana göre tercih yapmaları gerekmektedir.

Tercih sonucunda herhangi bir okula yerleşemeyen öğrenciler sistem tarafından otomatik bir şekilde açık lise listesine alınacak ve Bakanlık tarafından belirlenecek olan boş kontenjanlara nakil olmak için sıra bekleyeceklerdir.

E-Okul Okul Puanlarına Nasıl Ulaşılır?

E okul sistemi üzerinden TEOG sınavı üzerinden alınan puanlara göre yapılacak olan tercihler sırasında bakılması gereken çeşitli şeyler vardır. Öncelikle bu tercihler yapılmadan önce öğrencilerin gitmek istedikleri lise türüne ve bununla birlikte gitmek istedikleri okulların puanlarına bakmaları gerekmektedir. Lise okul puanı sorgulama işlemleri için E okul sistemi üzerinden sunulan bir hizmet bulunmaktadır. E-Okul okul puanlarını sorgulamak ve buna göre lise tercih listelerini oluşturmak isteyen öğrenciler aşağıdaki linke tıklamalılar.

E-Okul Okul Puanları İçin; TIKLAYINIZ!

E-Okul okul puanlarını öğrenmek için siteye girdikten sonra yapmanız gereken şey “Genel Müdürlük” şeklinde olan bölümden bir okul türü seçmektir. Genel Müdürlük başlığında Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Fen ve Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri, Dini Öğretim Genel Müdürlüğü Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu Sağlık Meslek Liseleri ve Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne Bağlı Anadolu Türü liselerine ulaşmak mümkündür.

Bu seçeneklerden herhangi birini seçen bir öğrenci hemen ardından İl ve ilçe seçeneklerini belirlemelidir. Son olarak “Okul” kısmı üzerinden bir seçim yapan öğrenci bu bölümün hemen karşısında yer alan “Listele” butonuna basarak bu liseye ait birçok bilgi ile birlikte taban puan listesini ve okulda yer alan boş kontenjan bilgisine de ulaşabilir.