E-Okul Okul Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulmuş olan E-Okul öğrenci sistemi sayesinde öğrenciler E-Okul okul sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. E okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde öğrenciler sınavlardan aldıkları notları, şubeye göre ortalama başarı puanlarını, karneleri ile birlikte aldıkları teşekkür, takdir ve onur belgelerini, sınav tarihlerini, karne notlarını, yıl sonu karne üzerinde görecekleri notları, haftalık ders programlarını, nakil durumlarını ve sınıf bilgilerini görebilirler. Ayrıca veliler de bu sistem üzerinden çocuklarının aldıkları notları, devamsızlık bilgilerini ve öğrenmek istedikleri okul ile alakalı olan diğer türden bilgileri öğrenebilmektedir.

E-Okul sistemi ile öğrenciler, girdikleri sınavlar neticesinde alacakları sınav puanlarını yani E-Okul okul sorgulama işlemlerini de gerçekleştirebilmektedir. Her yıl yüz binlerce öğrencinin girdiği TEOG yani Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı sonucunda öğrenciler elde ettikleri puanlar ile birlikte başvuru tercihlerini yapmakta ve buna göre bir liseye yerleştirilmektedir. Her sınavda olduğu gibi sınava giren lise adaylarının da geçmeleri gereken bir baraj bulunmaktadır. Öğrencilerin sınavlardan aldıkları sonucu öğrenmeleri için tek yapmaları gereken şey sınav açıklandıktan sonra E-Okul sistemine girmektir. Ardından sınav sonuçlarına göre tercihlerini belirleyecek olan lise adayları bu tercih döneminde hazırladıkları listeleri Milli Eğitim Bakanlığı’na sunacak ve aradan bir müddet geçtikten sonra tercih sonuçları da açıklanacaktır. Tüm bu işlemlerin yapıldığı yer ise E okul veli bilgilendirme sistemidir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan tercih sonuçları yine E okul sistemi üzerinden açıklanabilecektir. Böylece öğrenciler E okul sistemine girerek kazandıkları okulların özelliklerine bakabileceklerdir.

E Okul Lise Sonuçlarına Nasıl Bakarım?

E-Okul lise sınav sonuçlarına ulaşmak isteyen kişilerin yapması gereken şey Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan tercih sonuç sayfasına gitmektir. Yani öğrencilerin TEOG sınavı üzerinden aldıkları puanları, yapacakları tercihleri ve bu süreç sonunda kazandıkları okulları görebilmek için E okul sistemi üzerinden sisteme giriş yapmak zorundalardır. E okul sistemine giriş yapmak isteyen öğrencilerin öncelikle E okul sitesine girmeleri ve ardından Öğrenci T. C. Kimlik numarası ve öğrenci okul numarası ile birlikte güvenlik resminde yazılı olan rakamları ilgili kutucuğa girmeleri gerekmektedir. Aynı şekilde E okul Yönetim bilgi sistemine girmek isteyen kişilerin de güvenlik resminde yazılı olan rakamları ilgili kutucuğa girmeleri ve sahip oldukları kullanıcı adı ve şifreyi de metin kutularına girerek sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

Böylece E okul sistemine giriş yapmayı başaran herkes sınav neticesinde yapılan tercih sonuçları ile kazandıkları okulları sorgulama şansını elde ederler.

E-Okul Okul Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!