YSS Köprüsü ve Otoyolu

15
2470

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da Üçüncü Boğaz Köprüsü, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e bakan kuzey tarafında inşa edilen köprü. İsmi dokuzuncu Osmanlı padişahı ve ilk Osmanlı halifesi I. Selim’e ithafen verilmiştir. Köprü güzergâhı, Avrupa Yakası’nda Sarıyer’in Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz’un Poyrazköy semtinde yer almaktadır.

Köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek, tüm köprü sınıflarında Fransa’da bulunan Millau Viyadüğü’nden sonra ikinci en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun, tüm asma köprüler arasında 9. en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsüdür.

Köprünün temeli 29 Mayıs 2013’te atıldı. 27 ayda 8,5 milyar lira harcanarak inşa edilen köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun 169 kilometrelik kısmı 27 Ağustos 2016’da trafiğe açıldı.

 

YSS Köprüsü Foto Galeri

15 YORUMLAR

  1. Ay çok teşekkür ederim yolunu yapmışsınız bayıldım başarılı bir site ve galeride harika olmuş. firmalar sitenize girdim bir tane firmaya gittim indirim kartınızı aldım 🙂 <3

  2. Yss köprüsünde klip çekiyorlardı 3 ay önce, güzel köprümüzde ilk klip siftahınıda attılar tamamdır 😀 yola cıkabiliriz.

  3. yapilmasi açıkçası bizim işimizi kolaylaştırdı , bu işin olmasını istiyorduk hayırlısı diye
    geçiyorum, benim borcum vardı sayenizde ödedim teşekkür etmek istiyorum kolay gelsin.

  4. en son baktıgımda yenı yenı yapıyorlardı sımdı ıse komple bıtırmısler helal olsun bız bırtane bına dıkemedık onlar komple bıtırmıs ben buna helal olsun derim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here